SK Zeleneč
Oficiální stránky klubu

Starším žákům přibyl do soutěže čínský tým z Pekingu

V české fotbalové soutěži bude hrát čínský tým

12. 9. 2019
 
 
 
 
 
Foto: Profimedia.cz

 

 
 
 

Stolní tenis mohou vyučovat kohokoli, ale fotbal či hokej se Číňané rozhodli učit od Čechů. Premiéry ve třetí nejvyšší soutěži hokejistů se včera dočkal tým China Golden Dragon. A ve středočeském krajském přeboru starších žáků zase budou hrát čtrnáctiletí fotbalisté z Pekingu.

 
Článek

Pětadvacet chlapců a jejich tři trenéři (a zároveň učitelé) dorazí do Česka 15. září a v Nymburce společně stráví 9 měsíců. Stanou se tu členy Fotbalové asociace ČR, potažmo členy klubu SK Polaban Nymburk. A středočeskou soutěž pak budou hrát patrně pod hlavičkou Beijing Sport University.

„Jejich pobyt v Česku organizuje agentura Sport Invest. Ta nás požádala o možnost zařadit je do českých soutěží. Začlenili jsme je tedy do krajského přeboru starších žáků. Všechny ostatní oddíly, které se soutěže účastní, s tím souhlasily, to pro nás bylo podstatné. Soutěž je teprve v počátku, takže se začleněním nového týmu nebude problém,“ míní Miroslav Liba, předseda Středočeského krajského fotbalového svazu.

Zatímco hokejisté China Golden Dragon působí v české soutěži na základě spolupráce domluvené v rámci jednání spojených s návštěvami prezidenta republiky v Číně, působení malých fotbalistů v Nymburce podle organizátorů nemá podle vyjádření Sport Investu se státními orgány nic společného.
 

„Pekingská univerzita loni rozeslala celkem 14 skupin sportovců do zemí celého světa,“ vysvětluje Viktor Kolář, šéf agentury Sport Invest, která malým Číňanům jejich pobyt v Česku organizuje. „Už loni jsme měli v Nymburce na 3 měsíce 45 dětí, to byli chlapci i děvčata. Projekt byl vyhodnocen jako úspěšný. A nová skupina, tentokrát výhradně chlapecká, na něj tedy navazuje.“

Novinkou je vzhledem k delšímu pobytu zmíněné začlenění čínského týmu do soutěží Fotbalové asociace ČR. Pobyt malých čínských fotbalistů v Nymburce hradí pekingská univerzita.

Zatímco hokejová asociace zinkasuje za účast China Golden Dragon ve svých soutěžích miliony korun, ve spojitosti s malými čínskými fotbalisty žádná taková platba neproběhne. „Ne, žádné finanční benefity z tohoto projektu pro kluby žákovského přeboru, ani pro Středočeský KFS nevyplývají,“ říká Miroslav Liba.

 
A po penězích z čínské strany nijak netouží ani klub SK Polaban Nymburk, který malým adeptům fotbalového umění nabídne své zázemí. „O žádné finanční náhradě jsme nejednali, ani neuvažovali. Krom několika administrativních kroků nám nevznikla práce navíc. Celou akci vnímáme i na základě loňské zkušenosti jednoznačně jako super možnost pro naše děti i celou krajskou soutěž, kde si i ostatní středočeské týmy v soutěži mohou vyzkoušet utkání se zahraničním týmem,“ říká Aleš Dočkal, předseda SK Polaban Nymburk.
 
 

Co je pozoruhodné: V již zmiňovaném středočeském přeboru starších žáků bude působit jak český tým Polabanu Nymburk, tak i čínští hosté. „V dané soutěži máme vlastní tým starších žáků. Čínské děti budou pro potřeby registrace FAČR začleněny pod Polaban, nicméně název týmu si při přihlášení do soutěže určují sami. V samotné soutěži tak pod názvem Polaban bude působit pouze náš kmenový tým,“ vysvětluje Aleš Dočkal.

Číňané, registrovaní v Polabanu Nymburk, tak budou hrát nejspíš jako Beijing Sport University. A čeká je tedy mimo jiné vzájemný zápas s českými kluky v dresech Polabanu. „Ale také společný výlet nebo táborák,“ plánuje šéf klubu.

Projektem začlenění čínského týmu do české soutěže se minulý týden zabýval na svém zasedání i výkonný výbor Fotbalové asociace ČR. Soutěžní řád totiž stanoví, že v soutěžním utkání nesmí nastoupit více než 5 fotbalistů ze zemí mimo Evropskou unii. Kvůli „čínskému“ týmu hráčů registrovaných v Polabanu Nymburk tedy strahovská fotbalová vláda musela schválit výjimku. Což učinila.